В дълбока купа сипваме меда. Ако меда се е захаросал, не го разтопяваме, той ще се разтопи от топлината на запечените семена. Запичаме сусама в тиган, като бъркаме постоянно. Сусамът е много нежен и трябва да внимаваме да не го изгорим. Щом добие златист цвят го слагаме в купата при меда. По същия начин запичаме останалите семена и овесените ядки. Печем ги поотделно, защото се нуждаят от различно време на изпичане. Разбъркваме ги хубаво с меда и изсипваме във форма покрита с хартия. Заравняваме и отгоре поставяме лист хартия. С опакото на лъжица притискаме и заглаждаме.
Прибираме формата в хладилника за един час. Режем на малки квадрати и поднасяме с чаша чай или кафе.
Продукти за две порции: 6-8 чушки-зелени и червени олио за запържване на чушките
За соса: 1 кисело мляко с по-висока масленост 1с.л.олио сол на вкус черен пипер 1 скилидка чесън магданоз
Начин на приготвяне: Измиваме чушките,изчистваме ги от семето и изпичаме на парти грила. Оставяме да се задушат в съд с капак и след като се охладят,обелваме. Сипваме олио в тиган да се покрие дъното му и запържваме чушките накъсани надлъжно на ивици,до хубав златист загар.
В купа разбиваме млякото със супена лъжица олио и сол на вкус.Олиото помага на млякото да се разбие лесно и без бучки.Добавяме счуканата скилидка чесън,черния пипер и пресния магданоз. В чиния сипваме от млякото,подреждаме ивичките чушки и поливаме с лъжица от олиото в което сме пържили чушките.
Чушките могат да се приготвят и с прясно мляко.В олио запържваме 1-2с.л.брашно,добавяме млякото и оставяме да поври докато се сгъсти.Овкусяваме със сол,чесън и черен пипер.
Независимо от плода,всяко сладко приготвено у дома е вкусно.За мен обаче водещо е сладкото от сини сливи.Много го харесвам,а рубиненият му цвят просто примамва и радва окото и душата.
Този септември направих два вида сладко-единото като разделих сливите на половинки и така пекох,а другото-разрязах плода на четвъртинки и обогатих вкуса му с орехи.
Преди да дам рецепта искам да кажа,че винаги ме е учудвало правилото за варене на сладко,където се казва,че сладкото е готово,щом капка от него не се разлива в чинийката и запазва формата си.Еми,не съм съгласна.Варим ли до такава гъстота,после щом изстине,няма вадене от буркана.Затова,аз оставям сладкото по-течно.Ако не сме сигурни за гъстота,дори само за 10 минути да отстраним тавата от котлона,ще видим,как започва да се сгъстява и ще преценим дали е готово.
Правилото,което спазвам е съотношение плод/захар-3:1 3кг.изчистен от костилките плод : 1кг. захар
Нарязваме сливите на половинки.Поставяме ги в тавата,в която ще варим или печем сладкото,изсипваме захарта и оставяме за през нощта,като от време на време можем да ги разбъркаме,но и да пропуснем пак ще стане.
На сутринта слагаме във фурната на 250 градуса и щом заври,намаляваме на 180/200градуса.От време на време разбъркваме и варим до желаната гъстота.За да не се развали формата на плода,вместо да бъркаме,можем само да накланяме тавата и да я разклащаме.Изваждаме сладкото,слагаме 1кафена лъжичка лимонтозу и разбъркваме хубаво. Готовото сладко напълваме в сухи бурканчета,затваряме с капачка и можем за заварим в съд с вода за 5 минути или без да варим да ги покрием с одеяло и оставим така докато се охладят.
Второто сладко направих от 6кг.сини сливи изчистени от костилките и 3 кг.захар.Винаги трябва да купим около килограм и половина повече сливи-малко ще хапнем,малко ще има развалени и като отстраним и костилките,та да получим желаното количество. За ориентир казвам,че костилките на 1кг.сини сливи- тежаха 65грама. Сложих в студена фурна и изпекох за 2часа-2часа и 10минути на 250 градуса,като от време на време намалявах на 200. След като извадих сладкото добавих орехите и 1ч.л. лимонтозу.Разбърках и напълних в сухи бурканчета. От това количество получих 15 бурканчета по 314мл. и отделих една чинийка за прясна консумация.
Това лято реших да си направя домашен кетчуп.Доверих се на Пепи от Храна за мойте канибали. Аз направих половин доза,но давам рецептата така както е в блога на Пепи.Понеже нямам от онези мелнички дето доматите се смилат без семки и люспи,използвах подръчни средства-това го споменавам само,ако някой се чуди като мен как да се справи в тази ситуация.От снимките се вижда как след смилането с блендера,прецедих доматите през гевгир и отделих семето.Е,паднаха няколко мини семенца,но това с нищо не промени вкуса,а и визуално не ме дразни чак толкова.
Продукти:
10литра прясно изцеден доматен сок без семки и люспи сол на вкус-4-5супени лъжици 700гр.захар
За сгъстяване: 7 пакетчета по 80 грама натурално царевично нишесте
Това количество е ориентировъчно и зависи от това,какво количество от сока е извряло и колко са се сгъстили доматите,затова моя съвет е да отделите 800мл.сок(виж по-надолу-точка трета) и да разтворите 450гр.нишесте в 600мл.охладен сок.След като го добавите към врящия кетчуп,ще прецените дали има нужда от още нишесте за да се сгъсти.Ако ли не,то върнете останалите ви 200мл. сок в тенджерата при кетчупа.Ако ви се вижда рядък естествено разредете още нишесте в тези 200мл.охладен сок и прибавете към цялото количество. В никакъв случай не изсипвайте цялото количество нишесте,което е 560грама. Начин на приготвяне: 1).В касерола слагаме подправките и оцета,поставяме на котлона и щом заври,отстраняваме от огъня,затваряме с капак и оставяме настрани за 2-3 часа.Прецеждаме марината през няколко слоя тензух(марля).
2).В дълбок съд слагаме доматения сок да ври.
Щом изври и останат около 7 литра сипваме солта и захарта.Разбъркваме да се разтворят и отделяме 800мл.от сока,като го оставяме настрани да се охлади.
3).Разтваряме част от нишестето в 600мл.охладен сок.Останалите 200мл са ни резервни,за да постигнем желаната гъстота.
4).Към доматения сок,който ври на котлона добавяме прецедения ароматен оцет и оставяме да поври 6-7 минути.
5).Сипваме разтвореното нишесте,като бъркаме енергично с голяма бъркалка за разбиване на яйца.Това с случва изключително бързо,така че единственото,което трябва да постигнем е желаната от нас гъстота на кетчупа.
6).Напълваме кетчупа в сухи бурканчета и затваряме с капачки.В тенджера нареждаме бурканите,заливаме ги с вода-нивото трябва да е 7-8 см.над капачките на бурканите и включваме котлона(може да използваме и бързовар).След като заврат,засичаме 5-8 минути и изключваме.Оставяме ги във водата леко да се охладят,след което ги изваждаме и обръщаме с капачките надолу.
Какво да ви кажа за тази манджичка-аз я свързвам с моето детство,когато баба и мама я приготвяха с домашни зеленчуци, и прашни и изгладнели от игра,хапвахме с топъл хляб и се облизвахме.А когато вътре имаше и люта чушка,е тогава се чуваше едно присъскване, ама беше вкусно,вкусно. Та за тази лятна вкусотия няма точни пропорции-нужни са стар лук,зелени и червени чушка(може и само зелени,но червените дават една допълнителна сладост),домати-ама селски,не от тези пластмасовите,с който ни заляха,сол,захар,олио-повечко,червен пипер и пожелание люта чушка.
Продукти: 2-3 глави лук 3 червени чушки 4-5 зелени чушки 10-12 домата сол на вкус захар на вкус червен пипер пресен магданоз
Нарязваме лука на ситно и в съд с повечко олио го запържваме под капак,докато омекне и стане леко прозрачен.Щом това се случи,прибавяме чушките нарязани на кубчета,разбъркваме и оставяме да се задушават(под капак)на средна степен на котлона.
Зеленчуците започват да отделят вода,така че ги оставяме да се готвят докато омекнат.
Започваме да добавяме обелените и нарязани на ситно домати,посоляваме,слагаме 2 супени лъжици захар,червен пипер,захлюпваме с капака и оставяме всичко да се готви на бавен огън.
Кога е готова?Когато след няколко часа къкрене,остане на мазнина-зеленчуците са се обединили и се топят в устата.
Продукти: 500гр.свинска кайма 1 малка глава лук 1 морков 1 домат 3 супени лъжици сухи зеленчуци или пресни по избор-зелена и червена чушка,пащърнак 1ч.л.червен пипер 1с.л.пикантина сол на вкус 45гр.фиде
За застройката: 150гр.заквасена сметана 150гр.кисело мляко 4 жълтъка
Начин на приготвяне: Омесете каймата с 1/2к.л.сол,1/2к.л.кимион,1ч.л.чубрица и черен пипер на вкус. Намаслете дланите си с олио и оформете топчета от каймата.Броят им зависи естествено от размера-при мен се получиха 94. В тенджера с незалепващо покритие сипете струйка олио и щом се загрее добавете топчетата като ги пускате на разстояние едно от друго за да не залепнат.Щом топлината ги обгърне,разтръскайте съда и продължете да добавяте останалите.Разбърквайте ги и пържете докато леко се зачервят.
Извадете ги в дълбока чиния и добавете в мазнината в която сте ги пържили,нарязания на ситно лук. Щом лука омекне,сложете моркова настърган на едро,разбъркайте няколко пъти,сложете сухите зеленчуците,домата обелен и нарязан на ситно,червения пипер и пикантината.
Добавете топчетата,залейте с 2 литра топла вода и оставете всичко да ври на умерен огън около 20 минути.Опитайте на вкус добавете още малко сол ако е необходимо и прибавете фидето.При мен фидето е нарязано на ситно,но ако е на дълги пръчици или спирали,го натрошете с размер около 2см. и варете още 5-6 минути.
Докато супата се готви,в касерола сложете сметаната,киселото мляко,жълтъците и загрейте на слаб огън,като бъркате непрекъснато с бъркалка.Сметаната ще предаде един по-плътен вкус на супата. Добавяйте по малко от бульона към застройката да се изравнят температурите. Щом фидето е готово,изключете котлона,сипете застройката,разбъркайте и оставете на котлона,без капак за 2-3минути. Дръпнете от огъня и щом се поохлади подправете с пресен магданоз и черен пипер по желание.
Тези понички наистина са много вкусни и изключително лесни за приготвяне. Дори за първи път да правите понички пак ще успеете да ги направите. Аз измерих продуктите с електронно кантарче и давам всичко в грамове, но дори и да не работите с такава точност, пак ще се получат.
За да са с еднакъв размер, загребвах от сместа с мерителна лъжичка за кафе, която е с вместимост 20 милилитра. От това количество получих 17 понички, така че преценете и увеличете продуктите, ако ги правите за повече хора. Поничките са засищащи и не са мазни.
Продукти: 2яйца 70гр.захар (5супени лъжици с връх) 25гр.кисело мляко (2 равни супени лъжици) 120гр.крема сирене "Филаделфия" 2ванилии 150гр.брашно (1чаена чаша с вместимост 240мл.) 6гр.бакпулвер (1 чаена лъжица) олио за пържене пудра захар за поръсване
Начин на приготвяне: В купа смесете яйцата, захарта, киселото мляко и сиренето. Разбъркайте с миксера до гладка смес - крема сиренето е доста гъсто и с бъркалка по-трудно ще се разбие. Добавете брашното смесено с бакпулвера и ванилията, и отново разбийте с миксера. Оставете сместа да отпочине за 15 минути.
В малка и дълбока тенджерка сипете повече олио за пържене-като за маслена баня и изчакайте да се загрее до 150/160 градуса. Аз пържих на максимална мощност на котлона - 6 степен.
Загребвайте от сместа с потопена в олиомерителна лъжичка или използвайте чаена.
Пържете до златист загар, обърнете понички и изпържете, и от другата страна.
Наредете готовите понички върху домакинска хартия да за попие мазнината.
Продукти за една порция: 1 домат 4 плочки сирене 4ч.л. Песто 8-10 каперси зехтин магданоз или босилек черен сусам слънчогледови ядки
Лесно за приготвяне: Нарязах домата на шайби.Отгоре подредете по една плочка сирене,което изрязах с форма за сладки.По лъжичка песто,ядки,каперси,магданоз и струйка зехтин.
Този сладкиш може да бъде отнесен и към чийзкейка, но крема е много по-нежен, а съчетан с ябълки, орехи и стафиди е чудесен десерт, който може да се хапва по повод и без повод. Блатът е лесно топящ се в устата и не се налага да чакаме да попие от плънката за да омекне, а само докато се охлади и веднага сервираме в чинийка за да поглезим душата си.
Отмерих всички продукти и ги давам по начина по който го приготвих, но все пак зависи от количеството на ябълките и техния вкус. Аз използвах ябълки сорт "Златна превъзходна", защото са ми любими.
Форма за торта с диаметър 24 сантиметра.
Продукти за ябълковия пълнеж: 6 ябълки 110гр.захар 70гр.масло 4с.л. коняк кората на 1/2 лимон
70гр.стафиди (или други сушени плодове) 70гр.орехи
Продукти за блата: 125гр.меко масло 50гр.захар кората на 1/2 лимон 1 яйце 200гр.брашно 1кафена лъжичка бакпулвер - 3грама 1 ванилия
Продукти за крема: 1 пакетче пудинг на Dr. Oetker без варене - 80грама 2 яйца 250гр.заквасена сметана 210мл.прясно мляко 80гр.захар
Начин на приготвяне: Най-напред си приготвяме ябълките. Измитите и обелени ябълки, почистваме от сърцевината, нарязваме на кубчета и поставяме в тавичка. Добавяме захарта, маслото, коняка и настърганата кора от лимона - може и да я нарежете на едро, както в случая направих аз.
Изпичаме ябълките във фурната на 170 градуса докато станат меки и леко карамелени, като от време на време ги разбъркваме.
Оставяме да се охладят леко и ги смесваме с орехите и стафидите.
Покриваме дъното на формата с хартия.
В купа смесваме маслото, захарта и лимоновата кора. Добавяме яйцето, брашното смесено с бакпулвера, ванилията и омесваме всичко на ръка. Трябва да получим меко и нелепнещо тесто. Аз добавих още малко брашно - половин супена лъжица.
Заделяме си част от тестото, правим го на фитил и оформяме страничния борд на блата. С тестото се работи много лесно и просто късаме още тесто и добавяме. За размера на тази форма с диаметър 24см., направих борд с височина 4см. С останалото тесто правим основата, като я залепваме за борда.
С вилица набождаме маслената кора.
Слагаме охладената ябълкова плънка, смесена с орехите и стафидите.
В купа смесваме всички продукти за крема и разбиваме за кратко с миксера на ниска степен.
Изсипваме крема върху ябълките и печем в предварително загрята фурна на 170 градуса за 40 минути. Оставяме да се охлади и преди сервиране поръсваме с пудра захар.