сряда, 31 май 2017 г.

ТУРСКА СУПА С ОРИЗ

                                                                 източник→от тук
Чудесна супа,изключително вкусна и се приготвя за нула време.Според рецептата на Ваня се слагат две цели яйца,но аз използвах само жълтъците,а другите продукти ги удвоих и затова ще напиша рецептата,така както я приготвих.

Нужните продукти:
2 литра топла вода
3 кубчета пилешки бульон
160гр.ориз

За застройката:
2с.л.брашно-30гр.
400гр.кисело мляко-2%
2 жълтъка
сол на вкус
сух джоджен
1с.л.масло

И още:
3с.л. масло
1к.л.червен пипер
малко лют червен пипер 
пресен джоджен за поръсване-задължително

Начин на приготвяне:
В тенджера сипваме водата и пилешките бульончета и поставяме на котлона.Щом заври,слагаме ориза и варим на средна степен почти до готовност на ориза,като от време на време разбъркваме  - не трябва да го преваряваме.

В дълбока купа слагаме брашното и половината кисело мляко и разбъркваме с телена бъркалка.Брашното се усвоява веднага и не се образуват бучки.Добавяме двата жълтъка,разбиваме с бъркалката и накрая слагаме останалото кисело мляко.

Сипваме по малко (2-3 черпака) от ориза в купата със застройката да се изравнят температурите и после изсипваме сместа в тенджерата.Разбъркваме и щом леко заври,изключваме котлона и оставяме тенджерата за още 4-5 минути на топлия котлон.Добавяме сухия джоджен,1 с.л. масло и малко сол,ако е нужно.

Слагаме на котлона малка касерола с маслото и щом се разтопи,добавяме червения пипер.
Сервираме супата топла ( спокойно можем да си я хапнем без хляб) и с лъжица сипваме малко от маслото.Поръсваме с лют пипер и пресен джоджен.


Добър апетит!


неделя, 28 май 2017 г.

ТУТМАНИК ПО ОВЧАРСКИ




                                           източник - от тук
Изключително бърз за приготвяне е този тутманик,който аз за себе си кръстих "Содена питка със сирене".Колкото и пъти да съм опитвала,трудна и непостижима работа за мен,е содената питка.Старание.Усилия.Желание? - много.Накрая всичко е провал и резултата завършва в кофата.След като попаднах на тази рецепта,за кой ли път вече се доверявам на невероятните рецепти на Таня,това е моята содена питка.Записвам си я така и нека някой ме попита:" Можеш ли да правиш содена питка?"Разбира се,че мога!Питката е мекичка,с чудесна хрупкава коричка отдолу и много и подхожда прясна мащерка.


Ето и нужните продукти:
3яйца 
100гр.овче кисело мляко
1/2ч.л.сода за хляб 300гр.брашно
1/2ч.л.сол
200гр.овче сирене (може и с краве,но нали е по "овчарски") 
100мл.олио
по желание- семена за поръсване (бял и черен сусам)

Начин на приготвяне:
Загряваме фурната на 170⁰С + вентилатор.Печем в най-долната част на фурната за около 30-35минути.

Подготвяме си тавичка с размери 22-25см. и я покриваме с готварска хартия,като оставяме краищата леко да стърчат,за да можем лесно и бързо да извадим нашия овчарски тутманик.

В купа,с помощта на кухненска тел разбиваме 2 цели яйца + 1 белтък.Жълтъкът на третото яйце заделяме за намазване на тутманика. 

В киселото мляко слагаме содата и оставяме да кипне.

Пресяваме брашното в малка тавичка,добавяме солта, натрошеното сирене и разбъркваме с лъжица.Правим кладенче по средата и изсипваме млякото,олиото и яйцата.
Разбъркваме всичко с лъжица,докато се събере на топка.Тестото е леко лепнещо и за да го преместим по-лесно в тавичката за печене го захващаме с набрашнени ръце.
С четка,намазваме тутманика с отделения жълтък,който сме разбъркали с няколко капки олио.
Поръсваме със семена и печем до златисто.

Добър апетит!



събота, 27 май 2017 г.

ДОМАШНА МАЙОНЕЗА

Нужните продукти:
1яйце със стайна температура
250мл.олио
1ч.л.горчици
сокът от 1/2 лимон
сол на вкус
малко смлян черен пипер

Начин на приготвяне:
В купата на пасатора слагаме яйцето и олиото,и разбиваме на средна скорост,като леко издърпваме пасатора от дъното на купата,към повърхността-става за минута.Добавяме горчицата,солта,пипера,сока от лимона и разбъркваме с лъжица.Доовкусяваме според вкуса ни.


Добър апетит! 

петък, 26 май 2017 г.

ШАРЕН КЕКС



Продукти:
4 яйца
330гр.захар
100мл.олио
200гр. кисело мляко + 1равна к.л.хлебна сода +1ч.л.оцет
350гр.брашно (пресято-1 път) +1 бакпулвер
по желание -орехови ядки


Начин на приготвяне:
Яйцата и захарта се бият с миксер до пухкав крем (да утроят обема си).
Добавя се олиото на тънка струя,шупналото кисело мляко и по малко от брашното - лъжица по лъжица.
През цялото време се бърка с миксера без да се спира. 
Отделя се една част за оцветяване с какао.
Изсипва се жълтата смес  в намаслена форма,отгоре кафявата - може да се разбърка с шиш или вилица за да се получат шарки  и се пече в предварително загрята фурна на 180градуса.

Ако фурната има отделен  долен и горен реотан - най-напред се пече само от долу, докато бухне кекса и стигне до ръба на формата. После се изключва долният реотан и се пече само отгоре, докато се получи хубава кафява коричка. През цялото време на печене фурната не се отваря.



Кексът може да се изпече и на програма за торти - долен и горен реотан с вентилатор на 160⁰С.
Проверява се с дървено шишче за готовност.




Добър апетит!


сряда, 24 май 2017 г.

ТАРТАЛЕТИ С ВАНИЛОВ КРЕМ И ЧЕРЕШИ


Сезонът на черешите е и веднага ми изникна в съзнанието вкусно маслено тесто,пълно с крем ванилия,и всичко това гарнирано с череши.

Тези тарталети са неустоимо вкусни.Блатът е хрупкав и в същото време с мек маслен вкус,кремът е копринено нежен,а черешите със сладко-киселия си вкус и поднесени със сметана,са просто изкушение за небцето.  


Нужните продукти за тестото:
180гр.брашно
80гр.пудра захар
80гр.краве масло-студено
1ванилия
настъргана кора на 1/2 лимон

3с.л.вода 

От това количество тесто се получават шест тарталети,но зависи от размера на формичките.
Смесваме всички продукти без водата в блендера и размесваме за кратко-до получаване на брашнени трохи.Добавяме водата и дооформяме тестото с ръце.Оставяме в хладилника за 30 минути и през това време се захващаме с крема.

Кремът е напълно достатъчен за шест тарталети и дори ми остана,и напълних две порцеланови чашки.


Продукти за крема:
300мл.прясно мляко
3 жълтъка
50гр.кристална захар
1 пълна супена лъжица царевично нишесте-15гр.
1 ванилия

50гр.краве масло

В купа смесваме всички продукти без маслото и ги разбиваме с телена бъркалка.Приготвяме си съд,в който ще варим крема и прецеждаме сместа директно в него.Така няма да има бучки и ще получим идеално гладък крем.Това,което е останало в цедката,претриваме с лъжица-лесно и бързо.Варим крема на средна мощност на котлона,като бъркаме постоянно с телена бъркалка.Щом кремът се сгъсти,изключваме котлона,добавяме маслото,и бъркаме докато се разтопи маслото.Оставяме настрани да се охлажда.

Изваждаме тестото от хладилника,разделяме го на 6 равни части и оформяме тарталетите.Връщаме ги отново в хладилника за 5-10минути.
Включваме фурната на 190⁰С-аз изпекох тарталетите на 170⁰С+ вентилатор.Преди да ги сложим да се пекат,набождаме дъното на всяка тарталета с вилица.Печем до златисто и оставяме да се охладят.
С помощта на лъжица,напълваме тарталетите с ваниловия крем.


За гарниране:
40 броя череши
1/3 пакетче желатин
3 с.л.вода
листенца мента

В чаша слагаме желатина с водата и оставяме да набъбне.
През това време махаме костилките на черешите и ги слагаме в чиния.
Разтваряме желатина на водна баня (не трябва да завира) и щом се втечни,поливаме с лъжица върху черешите,като ги объркваме.Не изсипваме цялото количество желатин,а толкова,че да се намокрят всички.Това ще ги запази свежи.
Подреждаме черешите върху крема и с шприц оформяме сметанова розичка.

За сметановите розички:
Използвах сметанов крем на "Dr.Oetker" и малко сладкарска сметана.С миксер разбих 1/3 крем (16гр.) с 50мл.прясно мляко (студено) до сгъстяване.Добавих малко сладкарска сметана (2-3 с.л.) и продължих да разбивам.Получи се много лек сметанов крем,без вкуса да натъртва на гъста сметана.

Забождаме листенца мента.
Оставяме за няколко часа на хладно и после сладко,сладко си ги хапваме.


Добър апетит!


вторник, 23 май 2017 г.

РИЗОТО С ГЪБИ ШИЙТАКЕ И ПАРМЕДЖАНО

Ризотото е традиционно италианско ястие,особено популярно в Северна Италия.Най-известен е оризът "Арбарио",който има най-дълги зърна.При варене той бързо достига степента „ал денте“ без да се слепва. 
 „Виалоне“ има по-дребни зърна и е много популярен в областта Венето.При варенето зърната остават цели,но все пак достатъчно меки и не сухи.
„Карнароли“ е първокачествен ориз,отглеждан основно около Пиемонт.Той също не се разварява,има много специфичен вкус,който се комбинира отлично с останалите съставки.Този вид ориз поема много вода.Освен за ризото,е подходящ за приготвянето на оризови салати.  
Днес ризото се предлага в почти всеки ресторант,но какво по-хубаво от това да си го приготвим в къщи,като имаме пред вид,че отнема около 30минути.Добре е да го сготвим,точно преди сервиране,защото е вкусно топло предястие.Смята се,че приготвянето на ризото е много сложно,но това не е точно така.Трябва да стоим до него докато се готви,да го разбъркваме и да доливаме бульона на части до сваряването му.Накрая получаваме ризото с чудесна кремообразна структора.



Нужните продукти:
1глава лук
3с.л.зехтин / олио
1ч.ч.ризото "Arborio"-200гр. (използвах Арборио на "Крина")
1ч.вино -200мл.
1ч.пилешки бульон-200мл.(1кубче разтворих в 2ч.ч.топла вода)
1/2ч.вино + 1/2ч.пилешки бульон-общо 200мл.
1ч.л.сол
1-2 скилидки чесън

200гр.гъби шийтаке
2с.л.масло
1с.л.зехтин 
сол 
смлян черен пипер
сол
черен пипер

За поръсване:
настърган пармезан
пресен магданоз

Начин на приготвяне:
Най-напред приготвяме гъбите.
Без да ги мием,нарязваме гъбите на филийки (аз не махам пънчетата) и в тиган с незалепващо покритие ги запържваме с малко зехтин и масло.Пържим на силен огън като ги разбъркваме постоянно.Хубаво е да не слагаме цялото количество наведнъж,а да ги изпържим на два пъти.След като добият хубав кехлибарен цвят,посоляваме,поръсваме с черен пипер и разбъркваме да се овкусят.Оставяме настрана и се заемаме с ризотото.

Гъбите са много ароматни и ако не сте ги опитвали досега,просто ще се влюбите във вкуса им.
Освен всичко това тази гъба е изключително полезни и не напразно са я наричали "Императорска".В дълбока древност,по времето на императорската династията Мин,официално се превръща в гъба с лековити качества и средство за достигане до дълбоки старини.Всички набрани гъби отивали в императорския двор.Тогава гъбата не е била никак известна сред масовото общество.Гъбата шийтаке е взела името си от „ший” – кестен и „таке” – дърво,и означава „гъба,която расте върху кестен”.В действителност тя расте и върху клен,габър и дъб.В България също се отглежда и едно от местата е село Телиш.

Приготвяне на ризотото:
В дълбок съд с незлепващо покритие слагаме зехтина и ситно нарязания лук и задушаваме на слаб огън.След като лукът омекне,добавяме ризотото (без да го мием),увеличаваме силата на огъня и запържваме за 30/40секунди.Сипваме 1чаша вино,намаляваме котлона на средна степен и готвим докато се изпари виното,като от време на разбъркваме.Прибавяме 1ч.топъл пилешки бульон,малко сол и продължаваме разбърквайки,да варим до поемането на течността от ризотото.Накрая наливаме в чашата вино до половината,допълваме я с бульона,прибавяме към ориза,слагаме чесъна нарязан на дребно и оставяме да се абсорбира,като 2-3 минути преди края,изключваме котлона.

Сервираме  ризотото в чиния,отгоре подреждаме гъбите и поръсваме с пресен магданоз и настърган пармезан.


 Добър апетит!


събота, 20 май 2017 г.

ЯГОДОВО ПАРФЕ



Сезона на ягодите е в разгара си и колкото,и да си похапваме пресни ягоди,друго си е някак си,да се подсладим с едно парченце торта.Исках лека,плодова торта,без сметана и крема сирене и заложих само на заквасената сметана.Получи се чудесен десерт,който макар и дългото обяснение,се приготвя много бързо и лесно.

Продукти за блата:
200гр.бисквити
10гр.натурално какао
160гр.краве масло

Плодове:
1кг. ягоди

Продукти за парфето:
500гр.заквасена сметана - на стайна температура (аз използвах на "Боженци")
80гр.пудра захар
ягоди - останалото количество пасирани и прецедни
1 пакетче желатин на "Dr.Oetker"
6с.л.вода

За ягодовата заливка:
45 броя ягоди с приблизително еднакъв размер
170гр.пасирани и прецедени ягоди 
4-5 с.л конфитюр от ягоди-прецеден
1с.л.пудра захар
4гр.желатин на "Dr.Oetker"
4с.л.вода
Форма с падащ ринг с диаметър 22см.

Начин на приготвяне:
Смиламе бисквитите в блендер и ги смесваме с какаото.
Разтопяваме маслото на водна баня и го добавяме към бисквитите,като разбъркваме хубаво.Изсипваме сместа във формата и с лъжица заглаждаме така ,че да получим равномерен слой.Оставяме настрана.

В чаша слагаме 1 пакетче желатин,доливаме с 6с.л вода и оставяме да набъбне.
Едно пакетче желатина от 10гр.на  "Dr.Oetker" е за 500гр.течност.Ако използваме друга марка,хубаво е да прочетем описанието,защото има желатин предназначен за 300гр. течност.

Почистваме ягодите от дръжките и изплакваме под течаща вода.
Заделяме си 45 ягоди с почти еднакъв размер,които ще наредим най-отгоре на тортата и ги поставяме върху домакинска хартия да се отцедят от водата.
Другите ягоди пасираме с блендер.За да отстраним семките на ягодите,с лъжица ги претриваме през фина цедка (сито).
Заделяме си 170гр.от ягодовия сос за заливката.Останалото количество ще добавим към сметаната.

В дълбока купа смесваме сметаната и пудрата захар.
В касерола слагаме останалото количество ягодов сос и загряваме на котлона,колкото да се появи пара.Изключваме котлона,прибавяме набъбналия желатин и разбъркваме да се разтвори.Прибавяме към сметаната и бъркаме с лъжица,докато видим,че крема започва леко да се сгъстява.Изсипваме го върху бисквитения блат и слагаме формата в хладилника за 2-3 часа да се стегне парфето.


Приготвяне на заливката:
В чаша слагаме 4гр.желатин,заливаме го с 4с.л.вода  и оставяме да набъбне.
В касерола смесваме ягодовия сос (170гр.),5с.л.конфитюр от ягоди (прецеден да няма семки),1с.л.пудра захар и целите ягоди (45броя). Слагаме на котлона,като бъркаме постоянно.Щом започне да се вдига пара,изключваме котлона и добавяме набъбналия желатин.Разбъркваме да се разтвори и оставяме настрана да се охлади.За по-бързо можем да поставим касеролката в друг съд с лед-охлажда се почти веднага и започва леко да се сгъстява.
Изваждаме формата от хладилника и започваме да подреждаме целите ягоди.С лъжица поливаме от соса,като запълваме разстоянието между тях.
Аз отстраних ринга при изваждането от хладилника и по този начин оставих да се стече малко от желирания сос отстрани на тортата.
Отново връщаме в хладилника за 1час.


Добър апетит!


сряда, 17 май 2017 г.

КАЧАМАК С ХРУПКАВА КОРИЧКА

Продукти:
1чаша царевичен грис за Качамак-150гр.
5чаши вода (използваме същата чаша)
30гр.краве масло
1к.л.чубрица
60гр.настъргано на ситно сирене
малко сол на вкус 

Още:
тавичка с диаметър 22см.
малко брашно за овалване
олио за пържене


Начин на приготвяне:
В малка тенджерка сипваме 3 чаши вода,добавяме маслото и слагаме на котлона да заврат.
Дърпаме от котлона и добавяме качамака на тънка струйка,като бъркаме постоянно с дървена лъжица,за да не се образуват бучки.Прибавяме чубрицата.
Връщаме на котлона и варим при непрекъснато бъркане,докато се сгъсти.Сипваме още една чаша топла вода и продължаваме да готвим,докато водата се поеме и се сгъсти.
Накрая сипваме последната чаша с топла вода.Бъркаме и варим до получаване на пухкава,кремообразна смес.Отстраняваме от котлона,прибавяме сиренето и разбъркваме да се обединят.
Намазваме дъното и страните на тавичка с олио.Изсипваме качамака и заглаждаме с лъжица.Оставяме да се охлади хубаво.
Обръщаме тавичката върху дървена дъска и нарязваме качамака на четири,а всяка четвъртина на три равни.Така получаваме 12 триъгълника.
Овалваме всяко парче от всичките му страни в малко брашно и пържим в съд с малко мазнина до златист цвят.
Аз поднесох с постни лозови сармички,но можем да си го хапнем с пресни домати,сирене,маслини.


Добър апетит!


 

четвъртък, 11 май 2017 г.

ЛИМОНОВО ПИЛЕ С МАСЛИНИ


                                                                             източник →от тук
Нужните продукти:
8/10 бутчета 
сол 
смлян черен пипер
малко зехтин за намазване

Още:
шепа маслини

За лимоновият сос:
135мл. прясно изцеден лимонов сок - 3 лимона
1с.л. винен оцет - аз сложих ябълков
135мл.зехтин (шарлан)
4-5с.л. бяло вино (50мл.)
1пълна чаена лъжица мед
малко сол
прясно смлян черен пипер
4 скилидки чесън 
1/2ч.л. сушена мащерка или 3-4 клонки прясна


Начин на приготвяне:
Включваме грила на фурната на 250⁰С (горен реотан без вентилатор).
Измиваме пилешките бутчета, нареждаме ги в тавичка, поръсваме със сол и смлян черен пипер, поливаме със струйка зехтин и объркваме.

Поставяме тавичката с пилето в най-горната част на фурната - директно под грила и запичаме за 15 минути. Обръщаме пилешките бутчета и запичаме за още 15 минути.

В купа смесваме всички съставки за лимоновия сос. Опитваме и ако е нужно посоляваме още малко. Заливаме пилето със соса, добавяме маслините и печем на 220⁰С  за 20минути. (Аз използвах програма грил с вентилатор и поставих на второ ниво във фурната от горе на долу.)


Поръсваме с прясна мащерка или магданоз и сервираме. Сосчето е много вкусно и няма как да не си отчупим парче хляб, да си топваме и хапваме вкусно, вкусно.

Добър апетит!


неделя, 7 май 2017 г.

ЧИЙЗ ТОРТА ТИРАМИСУ



                                                           източник→от тук
Преди да започнете приготвянето на тортата,извадете маскарпонето,крема сиренето и яйцата от хладилника.За да се получи крема нужно е маскарпонето и крема сиренето да са със стайна температура.В противен случай,желатина ще стегне бързо и крема ще остане на бучки.
Ако обичате торти с повече крем,то това е вашата торта.За бисквитения блат използвах един пакет бисквити от 200гр. и затова увеличих и количеството на маслото.
Нужна ни е форма с диаметър 24 см. с подвижен ринг.
Нужните продукти:

За бисквитеният блат:
200гр.бисквити с шоколадова глазура Digestive
1 чаена лъжичка нескафе на прах
80гр. масло

За блатовете от бишкоти:
240мл. кафе еспресо  

4с.л. вино Марсала,или някакъв кафеен ликьор   
1 малък пакет бишкоти, 2 Х 12 броя 


За крема :
12 грама (3 равни чаени лъжички) желатин 
60 милилитра (4 супени лъжици) вода
 

5 големи яйчни жълтъци,на стайна температура

135 грама захар 
45 милилитра вода 

500 грама маскарпоне
225 грама крема сирене (аз използвах "Филаделфия")
3 супени лъжици вино Марсала или друг кафеен ликьор  


250 милилитра добре изстудена млечна сметана
1 супена лъжица пудра захар


 За декорация:
300мл. добре изстудена,неподсладена сметана
½ чаена лъжичка нескафе на прах
40 грама (4 супени лъжици) пудра захар

1 стабилизатор за сметана (по желание-аз добавих за да съм сигурна,че сметаната ще се запази твърда)
 

шоколадов ганаш
какао за поръсване


Начин на приготвяне на най-долния блат: 
Слагаме бисквитите и кафето в блендера и ги смиламе на фини трохи.Разтопяваме маслото на водна баня и го добавяме към бисквитите.
Разбъркваме хубаво и разпределяме сместа равномерно по дъното на формата,като притискаме и заглаждаме.
Оставяме блата на хладно или в хладилника за да стегне.

За напояването на бишкотите:
Сега е ред да направим еспресото.Към готовото кафе слагаме виното и захарта,разбъркваме и оставяме настрана да се охлади.

Приготвяне на крема: 
В чаша слагаме желатина и го заливаме със 60мл.студена вода.Оставяме го настрана да набъбне .

В дълбока купа разбиваме жълтъците (за около 3-4мин.), докато увеличат размера си и станат на пухкав крем.

В малка тенджерка слагаме захарта с 45мл.вода на котлона.Варим до гъст сироп.За да сме сигурни за гъстотата,измерваме температурата с термометър-тя трябва да е достигнала 118°.При липса на такъв можем да проверим,като в чаша с вода капнем капка от сиропа.Тя трябва да остане на топче,а не да се разлее.
Внимавайте със сиропа,много е горещ.
Готовият сироп започваме да добавяме на тънка струйка към яйцата,като намаляваме скоростта на миксера.От разбиването ще стане лек и пухкав.Оставяме на стайна температура да се охлади за 10 минути.

Разтопяваме желатина на водна баня и го прибавяме към крема.Разбиваме за кратко с миксера,колкото да се разпредели равномерно.

В купа смесваме маскарпонето,крема сиренето и виното и ги разбъркваме добре с лъжица или телена бъркалка.Прибавяме ги на 3-4 пъти към яйчения крем,като разбъркваме с лъжица или силиконова шпатула.

В купа разбиваме сметаната с пудрата захарта до твърди връхчета.Прибавяме я към крема и разбъркваме добре,за да се получим хубав и гладък крем.

Сглобяване на тортата:
Заделяме  1чаена чаша от крема за измазване на тортата най-отгоре.
Върху бисквитения блат изсипваме половината крем.
Натопяваме една по една всяка бишкота в кафето,като не задържаме,а веднага я вадим и подреждаме върху крема.
Отгоре разпределяме останалия крем.
Отново ред напоени бишкоти.
Най-отгоре заглаждаме тортата със заделения крем.
Оставяме в хладилника за една нощ.

Декорация: 
Разбиваме сметаната с кафето,захарта и стабилизатора на гъст крем.Слагаме я в сладкарски пош и украсяваме по желание.
За шоколадовия ганаш затопляме 70мл.сметана на котлона,без да завира.Дърпаме я от котлона и добавяме 70гр.шоколад,начупен на парченца.Разбъркваме леко да се разтопи и оставяме да се охлади.С помощта на лъжица сипваме по периферията на тортата,като оставяме да се свлече надолу и образува капка.
Най-отгоре поръсваме тортата с тъмно какао.


Добър апетит!



събота, 6 май 2017 г.

ПИЛЕ ФРИКАСЕ

                                                          източник ⇨от тук
Изключително вкусно фрикасе.Дааа,всички ние сме свикнали на едно друго фрикасе,но според френската кухня,нещата са по-различни и това чудесно го обяснява Уикипедия.

Ето и нужните продукти:
650гр.обезкостени пилешки бутчета 
сол и черен пипер за овкусяване на месото
1с.л.зехтин (олио)
3с.л.краве масло

1 глава лук нарязана на ситно
1 морков-обелен и нарязан на малки кубчета
1/4 глава от целина-обелена и нарязана на малки кубчета
200гр.гъби (4 големи) нарязани на по-едри кубчета

2 пълни с.л.царевично нишесте (брашно)
100мл.бяло вино
2 кубчета пилешки бульон 
1 литър вода
2 дафинови листа

2 жълтъка
3 супени лъжици заквасена сметана
2 супени лъжици сок от лимон 

пресен естрагон
прясна мащерка
пресен магданоз 


Начин на приготвяне:
Осоляваме месото и го поръсваме със смлян черен пипер.

В тенджера с незалепващо покритие слагаме зехтина и маслото,и щом се загреят добавяме месото,като пържим до зачервяване от двете страни.Изваждаме месото в чиния и оставяме настрана.

В същата мазнина слагаме лука,моркова и целината.Разбъркваме,намаляваме котлона на 2 степен и задушаваме под капак за около 10 минути.Щом зеленчуците омекнат,прибавяме гъбите и пържим на силен огън,докато гъбите станат с хубав тъмен цвят.

Дърпаме съда от котлона,слагаме нишестето и разбъркваме.Добавяме  виното и връщаме на огъня само да се сгъсти,а това става за около 30 секунди.

Доливаме с топлата вода,прибавяме двете бульончета и дафиновите листа.Връщаме пилешкото месо и варим под капак докато месото се свари - оставяме го да къкри на средна степен на котлона за около 35 минути.Сосът трябва да се е сгъстил,но не прекалено много.

Завършваме ястието,като в малка касерола смесваме двата жълтъка със сметаната.Поставяме съда на 1 степен на котлона като бъркаме постоянно с телена бъркалка,докато сместа леко се затопли.Разреждаме яйчената смес със соса от готовото ястие (около 2-3 черпака),който добавяме лъжица по лъжица за да темперираме и връщаме при фрикасето.Добавяме сока от лимона и пресните подправки.


Приготвяне на ориза:

1 глава лук
2 с.л.зехтин (олио)
1 с.л.краве масло 
1 чаша ориз
3 чаши топла вода
1 ч.л.пикантина
малко сол на вкус

Докато ястието къкри,аз си приготвям ориза.Включваме фурната да загрява на 160° с вентилатор. 
В тиган с малко олио и масло задушавам лука нарязана на ситно на ниска температура.Добавям ориза и пържа на силен огън като бъркам постоянно -за около 40 секунди.
В тавичка сипваме ориза,заливаме с водата,слагаме пикантината и добавяме малко сол.Печем до готовност.

Сервираме фрикасето топло,с топка ориз.



Добър апетит!





 

петък, 5 май 2017 г.

ШНИЦЕЛ ОТ СВИНСКО МЕСО

Нужните продукти:
600гр.свинско месо за шницели
сол
смлян черен пипер
брашно
2 яйца
галета
Начин на приготвяне:
Обикновено шницелите  са доста дълги и за по-лесна обработка при начукване и паниране можем да ги нарежем на две части,както направих и аз в случая.
Слагаме върху дебела дървена дъска прозрачно фолио.
Отгоре нареждаме месото.
Посоляваме го,поръсваме с черен пипер и покриваме с още един лист фолио.
Начукваме месото с чукче,като се стараем да го изтъним.По този начин подправките се вграждат в месото и го доовкусяват,а пък и дъската остава чиста.
Махаме горното фолио,обръщаме месото от другата страна и пак - сол,черен пипер,покриваме с фолиото и отново начукваме.
По същия начин подготвяме и останалите шницели.
Слагаме тиган с незалепващо покритие на котлона да се нагрее и поставяме по един или два шницела,в зависимост от размера.Запечатваме месото за около 20/30секунди от едната страна,обръщаме и отново за същото време обработваме и другата страна.

Овалваме всички шницел в брашно,като изтупваме излишното.
Следва потапяне в разбитите яйца и веднага овалване в галета.
След като сме панирали всички шницели идва ред на пърженето,а то става в малко мазнина на силен огън (при мен на 5 степен от 6 степени) и за кратко,колкото да получим златисто кафява хрупкава коричка.
Поднасяме с резен лимон и любимата си салата.Пържените картофки също са чудена гарнитура за тези,които не са на диета.
Добър апетит!